U četvrtak je, 11.lipnja 2026., za djelatnike naše škole i škole iz Selaca Đakovačkih organizirano predavanje Dobrobit djece u digitalnom dobu.
Predavanje je održano unutar projekta Sigurni online, kao jedna od aktivnosti projekta, u kojem s nama kao partner škola sudjeluje i OŠ Đakovački Selci. Predavanje je održala dr.sc. Marina Kotrla Topić, izv.prof. s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar. Saznali smo kako digitalna tehnologija utječe na kognitivni i emotivni razvoj djece, koja je dobrobit djece u digitalnom okružju, ali i dobili uvid u širu sliku. Institut je ove godine proveo istraživanje u prvim razredima osnovnih škola, a s obzirom na to da se radi o longitudinalnom istraživanju, ono se nastavlja u drugom razredu i nadamo se da ćemo na nekom od sljedećih predavanja imati priliku čuti najnovije rezultate. Saznali smo tako kako na razvoj djeteta utječe, ne samo digitalno okruženje, već povezanost digitalnog s literarnim okruženjem i aktivnostima koje djeca imaju na otvorenom (sport, hobiji…). Zanimljivost ovakvih istraživanja nije samo u saznavanju novih činjenica, već nam i olakšava da shvatimo razlike u ponašanju i razvoju učenika.
Zahvaljujemo Instututu i predavačici Marini na odazivu i veselimo se budućim zajedničkim aktivnostima i suradnji.
Prošli tjedan, od 26. do 29 lipnja, unutar obilježavnja 170 godina škole, organizirali smo predavanja pod nazivom Budućnost se stvara u učionici. Imali smo priliku pozvati i čuti petero naših dragih bivših učenika ove škole.
U četiri dana pet divnih, mladih ljudi ispričalo nam je priču o svom školovanju, kako je išao njihov put obrazovanja i kako su se našli tu gdje jesu. Rade posao koji vole, uspješni su u njemu i tu njihova priča sigurno ne staje.
Prvo predavanje održao je Petar Vlajčić, učenik trećeg razreda Glazbene škole Franje Kuhača. Petar je ispričao kako se razvijala njegova ljubav prema glazbi i zaljubljenost u bisernicu. Iza njega su već sada brojni nastupi i nagrade, a svijetla karijera je tek pred njim!
Iva Blažanović, magistra sestrinstva, ispričala nam je kako je to biti voditelj sestara u obiteljskim ambulantama za regiju Osijeka i Baranje, biti zdravstveni voditelj Dječjeg vrtića u Viškovcima i imati svoj studio za šminkanje uz to. Napet raspored i organizacija čine ju uspješnom na svim područjima.
Maja Lagator je kao magistra medicinsko-laboratorijske dijagnostike prošla različita radna mjesta da bi se danas zaposlila na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu gdje predaje studentima o povezanosti tjelesne aktivnosti i zdravlja. Marljivost i želja za znanjem ju je dovela i do rada na doktoratu.
Ivona Radoš rado je s nama podijelila svoj odabir zanimanja, trenutno radi kao radni terapeut u Domu za odrasle osobe u Nuštru. Ispreplitanje različitih medicinskih disciplina čini njen posao iznimno zahtjevnim, ali i zanimljivim, i čini ju ispunjenom i zadovoljnom.
Tea Mitrović (Bašić) je vrlo uspješna mlada znanstvenica. Kao magistra matematike, zaposlena je u tvrtki Orqa u Osijeku gdje radi kao software inženjer na testiranju proizvoda. Prošle je godine bila nominirana za inženjerku godine gdje je ušla u krug od najboljih deset što joj je omogućilo da radi kao ambasador i da se dodatno zalaže za žene u znanosti (potiče mlade djevojke da se zainteresiraju za tu struku). Tea također ima pregršt iskustava s putovanja širom svijeta što ju je potaklo da otvori svoj obrt za snimanje.
Svatko od predavača imao je svoj put i preprepreke da bi došli do ovoga gdje su sada, ali nitko od njih nije odustao. Slijedili su svoje srce i tražili su raditi ono što vole. Dali su nam divne savjete za profesionalni uspjeh, svatko na svoj način, ali vrlo slično. Na prvom mjestu za uspjeti u poslu tu je organiziranost, marljivost, dosljednost, upornost, posvećenost poslu i potreba za znanjem i napredovanjem. Neki od napomena koje smo čuli su da ne morate odmah znati što želite raditi u životu, u redu je promijeniti smjer i probati nešto drugo jer promjena nije neuspjeh, ako ne uspiješ prvi puta uvijek postoji drugi, svaki te posao nauči nečemu, znanje i iskustvo je bitno, ocjene su manje bitne, ali da bismo bili zadovoljni prije svega moramo raditi ono što volimo. U životu trebamo biti strpljivi i empatični, znati komunicirati, ne gubiti želju za igrom i otkrivanjem, ali trebamo biti i zahvalni na onome što imamo.
Zahvaljujemo našim dragim učenicima na odazivu i na vrlo insprativnim predavanjima koja su nas sve zajedno podsjetila kako je ulaganje u znanje bitno. Želimo im sretno i uspješno i dalje, neka nastave ovako hrabro i cijeli svijet je njihov!
Jedna od aktivnosti povodom obilježavanja 170 godina škole bila je i odlazak učenika naše škole u Dječji vrtić “Milo dijete”. Suradnja školske knjižnice i Vrtića postoji od ranije; i ovaj susret 28. svibnja organiziran je u suradnji s vrtićkom pedagoginjom Katarinom Mikulić i odgojiteljicama vrtića. Školska knjižničarka Ivančica Jakobović Špoljar priredila je vrtićarcima radionicu s učenicima 6. i 8. razreda.
Čitanje priče o strašnom vukodlaku i sklapanju prijateljstva s malom pticom omogućilo je simpatičnu komunikaciju velikih i malih o svojim strahovima, ali i o prijateljstvu i o tome što moramo činiti da bismo bili dobri prijatelji. Nakon razgovora, djeca su svoje strahove simbolično i rado spremila u čarobnu vrećicu u kojoj se strahovi pretvaraju u prah i nestaju, pa smo tamo sakrili svoje strahove od mraka, od zmija i paukova, od visine, od škole…Nakon toga su učenici škole pomogli vrtićarcima da izrade svoje strašne likove od šarenog kolaža.
I veliki i mali uživali su u slikovnici, razgovoru i u zajedničkim kreacijama, i odlučili smo svi zajedno da se brzo vraćamo u Vrtić s novom bajkom.
Učenici petog razreda sudjelovali su u programu „Sat za znanost“, 15. svibnja, tijekom kojeg su imali priliku poslušati zanimljivo i poučno predavanje pod nazivom „Uloge modernih zooloških vrtova“. Predavanje je održala Marija Starčević, edukatorica Zoološkog vrta.
Učenici su kroz predavanje saznali kako zoološki vrtovi danas imaju važnu ulogu u zaštiti životinjskih vrsta, očuvanju prirode, edukaciji posjetitelja i znanstvenim istraživanjima. Poseban naglasak stavljen je na brigu o ugroženim vrstama te važnost očuvanja prirodnih staništa i biološke raznolikosti.
Posebno zanimljiv dio predavanja bio je posvećen devama i merkatima. Učenici su mogli vidjeti i čuti mnoge zanimljivosti o njihovom načinu života, prehrani i prilagodbi staništu. Veliko oduševljenje izazvala je aktivnost u kojoj su učenici davali prijedloge imena za merkate, pokazavši pritom svoju kreativnost i maštovitost.
Predavanje je bilo vrlo zanimljivo i interaktivno, a učenici su aktivno sudjelovali postavljajući pitanja i dijeleći svoja razmišljanja o zaštiti životinja i okoliša. Sudjelovanjem u ovakvim aktivnostima naši učenici razvijaju svijest o važnosti očuvanja prirode te odgovornom odnosu prema živom svijetu koji nas okružuje.
Terenska se nastava u Đakovo za sve učenike naše škole u pratnji učitelja odigrala u ponedjeljak, 4.svibnja. Sunčani dan bio je odlična prilika za šetnju i obilazak grada.
Učenici razredne nastave posjetili su Gradsku knjižnicu i Hrvatsku poštu kako bi se upoznali s načinom rada tih dviju djelatnosti.
Učenici predmetne nastave posjetili su Centar za kulturu gdje su im djelatnici i ravnatelj predstavili način rada kina, bacili su pogled i “iza scene” te saznali kako funkcionora projekcija filmova na velikom platnu. Novi radio učenicima je bio zanimljiv jer su imali iskustvo pričanja uživo u eteru radija i zaključili kako nije lako riješiti se treme. Nakon slobodnog vremena učenicima su povjesničar i geograf škole ispričali nešto o povijesti grada, Korzu i katedrali sv. Petra, a oni koji su pažljivije slušali mogli su dobro riješiti kviz znanja i osvojiti nagradu. Lijepi doček i obilazak bio je i u Državnoj ergeli Đakovo gdje se saznalo ukratko o povijesti ergele i zanimljivosti o konjima koji tu žive.
Terenska je nastava, osim što je bila poučna i pratila kurikulum škole, omogućila učenicima da se druže i uživaju u ljepotama grada i sunčanog i toplog dopodneva.
Učenici predmetne nastave u četvrtak su, 23.travnja, bili na poludnevnom izletu u Osijek.
Nakon nastave u pratnji učitelja stigli su u Zoološki vrt Osijek. Najveći je to zoološki vrt u Hrvatskoj, osnovan 1955.i dom je za više od sto životinjskih vrsta iz cijeloga svijeta.
Izlet su učenici nastavili vožnjom kompom koja ih je prevezla na drugu stranu Drave gdje im je učitelj povijesti, D.Ćuti, ispričap nešto o povijesti i znamenitostima užeg centra grada Osijeka. Dodatna ljepota izleta bilo je toplo i sunčano popodne pa su učenici sa zadovoljstvom mogli uživati u šetnji i slobodnom vremenu.
Zadnja stanica izleta bio je posjet Hrvatskom narodnom kazalištu i slušanje zanimljivog koncerta pod naslovom Pop-rock rapsodija. Bezvremenski klasici i odlična energija na sceni- prilika da se učenici upoznaju s klasičnim pop i rock pjesmama druge polovice 20.stoljeća u izvedbi orkestra i benda osječkog kazališta. Nakon koncerta učenici su se vratili doma u kasnim večernjim satima.
Učenici prvog razreda, Nika Ognjenović i Josip Emanuel Pitinac, ove su godine sudjelovali na međunarodnom matematičkom ekipnom natjecanju Mat Liga i ostvarili zapažene rezultate.
Natjecanje za prvi razredne osnovne škole provodilo se u dva kruga. U prvom krugu, koji se održao 3. veljače, sudjelovalo je 774 škole, a naši učenici osvojili su visoko 50. mjesto. Drugi krug održao se 13. travnja, kada su Nika i Josip Emanuel osvojili visoko 47. mjesto.
Čestitamo Niki i Josipu Emanuelu te vjerujemo da je ovo početak njihovih matematičkih uspjeha.
Projekt “Roboti u kazalištu” otvorili smo u ožujku predstavom Teatra To Go Algoritmija, a nastavili radionicom robotike i drame u četvrtak, 9.travnja, u našoj školi.
Povezavši tako na prvu dvije teško spojive aktivnosti, naši su učenici pod vodstvom voditelja ekipe iz Teatra To Go i Osijek Software Cityja, pokazali kako je to itekako, ne samo moguće, već i izazovno i zabavno!
Svima poznata priča o Romeu i Juliji iz tragedije W.Shakespearea dobila je na radionici novu dimenziju. Ljubavni susret mladih zaljubljenika na balu učenici su izveli scenskim pokretom i igrom te su istu scenu isprogramirali na LEGO robotima koji su pokušali zamijeniti ulogu glumca na sceni. Povezivanje tako dramske umjetnosti, književnosti, informatike i robotike pokazalo se kao odlična kombinacija, a osim interdisciplinarnog pristupa, lijepo je bilo zamijetiti i timski rad učenika, suradnju i međusobno nadopunjavanje u idejama.
Na radionicama su, osim naših učenika 4.,5.,6.i 7.razreda, sudjelovale i učenice iz OŠ Đakovački Selci vođeni mentorima naše i njihove škole ( A.Karakaš Radošević, J.Bićanić, V.Vranešić, J.Šitum, D.Ćutija i I.Jakobović Špoljar).
Pohvala učenicima na trudu i kreativnosti, pokazali su svoja glumačka, organizacijska i progamerska umijeća te veliko hvala ekipi vanjskih suradnika koja nas je oduševila pristupom i strpljenjem! Veselimo se budućim suradnjama!
I ove godine naša škola nastavlja sa školskim projektom Mali dar velikog srca.
Učenici predmetne nastave na satima likovne i tehničke kulture te hrvatskog jezika sudjeluju u pripremi uporabnih predmeta povezujući tako nastavni sadržaj s građanskim odgojem. Otvoren za suradnju s lokalnom zajednicom, Mali dar ima u cilju povezati školu s viškovačkom Općinom, a osim povezivanja s lokalnom zajednicom njeguje tradiciju, istražuje kreativost te potiče suradnju. Voditeljice projekta su učiteljice V. Vranešić, S. Anušić- Jelkić i I. Jakobović Špoljar.
Učenici će u organiziranom susretu s mještanima Viškovaca u travnju provesti kvalitetno vrijeme, podružiti se i razmijeniti poklone. Poseban su trud uložili u izradu predmeta sa željom da razvesele one koje će darivati, pokazavši tako svoju kreativnost, ali i strpljivost i dosljednost u radu, s naglaskom na timski rad.
Povodom manifestacije Dani hrvatskog jezika (manifestacija je to koja se obilježava od 11.do 17.ožujka, u spomen na Deklaraciju o položaju i nazivu hrvatskog jezika, a s ciljem promicanja jezične kulture i pismenosti; dok se u odgojno-obrazovnim ustanovama provode aktivnosti vezane uz jezik) naši su učenici predmetne nastave sa školskom knjižničarkom I. Jakobović Špoljar sudjelovali u online aktivnosti Jezčni detektivi. Istražujući ljepote i bogatstvo hrvatskog jezika te slavonskog izraza i narječja, učenici su prevodili tekst slavonskog govora na standardni jezik poštujući pravila i leksik jezika. Aktivnost je rađena u suradnji s knjižničarkom A. Karakaš Radošević i s učenicima iz Osnovne škole Đakovački Selci. Svoje su radove postavljali na digitalnu platformu Linoit. Zanimljivo je bilo učenicima usporediti svoje prijevode s prijevodima vršnjaka iz druge škole.
Aktivnost je učenicima dočarala koliko je bitna postojeća jezična raznolikost te njegovanje ljubavi prema jeziku uvažavajući jezičnu tradiciju.
Na školskome natjecanju Modelarske lige održanome 24. veljače 2026. sudjelovalo je 12 učenika od petog do osmog razreda. Natjecanje je organizirano u suradnji sa Županijskom zajednicom tehničke kulture.
Prvoplasirana i drugoplasirana ekipa sudjelovat će na županijskom natjecanju Modelarske lige koje će se održati 29. travnja 2026. u OŠ „Mladost“, Osijek.
Modelarska liga je ekipno natjecanje učenika u području modelarstva/maketarstva koje Hrvatska zajednica tehničke kulture provodi u svim županijama i Gradu Zagrebu u suradnji s Hrvatskim savezom pedagoga tehničke kulture, županijskim i gradskim zajednicama tehničke kulture, društvima pedagoga tehničke kulture i osnovnim školama.
Ekipa se sastoji od dva učenika osnovnih škola od petog do osmog razreda koje na natjecanje dovodi jedan mentor. Natjecatelji unutar svake ekipe zajednički izrađuju jednak projektni zadatak tijekom 3 sata (180 min) na županijskoj razini te 4 sata (240 min) na državnoj razini Modelarske lige.
Liga je pokrenuta početkom školske godine 2012./2013. s ciljem poticanja učenika za izvannastavno stjecanje i razvoj tehničkih znanja i vještina, motorike, kreativnosti, inovativnosti, timskoga rada, izbor srednjih strukovnih i tehničkih škola
Sukladno Pravilima Modelarske lige u školskoj godini 2025./2026., natjecanja na županijskoj razini Modelarske lige će se provoditi u svakoj županiji do 3. svibnja 2026., a Hrvatska zajednica tehničke kulture, ovisno o materijalno-tehničkim uvjetima, pozvat će na državnu razinu natjecanja do 25 najuspješnijih ekipa sa županijske razine (50 natjecatelja i 25 mentora).
Učenici 7. i 8. razreda 19. veljače 2026. posjetili su Muzej Đakovštine u pratnji učitelja Davorina Ćutija te učiteljica Viktorije Vranešić i Ivančice Jakobović Špoljar kako bi sudjelovali na kartografskoj radionici. Odlazak u Muzej Đakovštine predviđen je školskim kurikulumom, a ova aktivnost dio je muzejskog projekta “Istraživački centar Muzej Đakovštine”.
Radionica se pokazala odličnim izborom za kombinaciju učenja i zabave. Približila je učenicima načine izrade zemljopisnih karata, gdje su, osim u području geografije, pokazali svoja umijeća u crtanju i slikanju, a najzanimljiviji dio bio je isušivanje karte kavom i feniranjem. Nakon dobro obavljenog zadatka učenici su dobili zaslužene diplome i bedževe sudjelovanja.
Nakon Muzeja, učenici su imali slobodno vrijeme za ručak.
U našoj je školi predstavljen projekt „Priča o dječaku“ postavljanjem izložbe i istoimenog filma.
Riječ je o edukativnoj inicijativi koju su, kao međuškolski projekt, realizirali učenici Osnovne škole „Vladimir Nazor“ i Gimnazije Antuna Gustava Matoša iz Đakova pod vodstvom profesorica Mire Racić i Ines Jančule. Cilj projekta bio je približiti učenicima temu holokausta osobnom pričom o židovskom dječaku Rubenu Franku, rođenom u Đakovu 1926. godine, koji je 1942. ubijen u logoru Auschwitz.
Projekt je financijski podržala međunarodna organizacija Olga Lengyel Institute iz New Yorka koja promiče obrazovanje o holokaustu i ljudskim pravima. Kao trajni rezultat projekta nastali su kratki edukativni film „Priča o dječaku“ te istoimena izložba, namijenjeni poučavanju i učenju o holokaustu u osnovnim i srednjim školama.
Učenici Osnovne škole Ivana Tišova film i izložbu pogledali su pod vodstvom profesorice Ivane Čizmar koja je s njima razgovarala o važnosti kulture sjećanja, empatije i poštivanja ljudskih prava. Projekt „Priča o dječaku“ snažno potiče mlade na kritičko promišljanje prošlosti te ih ohrabruje na osobni angažman u borbi protiv predrasuda, diskriminacije i mržnje. Pozivamo naše učenike, djelatnike i sve posjetitelje škole da razgledaju izložbu i odvoje vrijeme za promišljanje o njezinoj poruci.
Učenici su se osmog razreda u ponedjeljak, 26. siječnja, u pratnji učitelja povijesti D. Ćutija i učitelja geografije Z. Zovka uputili na terensku nastavu u Vukovar u okviru projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru” pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja.
Poslušali su predavanje pod nazivom „Domovinski rat“. Nakon predavanja, posjetili su memorijalna mjesta u Vukovaru: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari te Borovo Commerce. Nakon toga, obišli su izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata te sudjelovali u kvizu Škola mira i osvojili 5. mjesto. Zatim su posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture.
Terenska nastava je protekla u veseloj i opuštenoj atmosferi. Učenici su se međusobno družili, stekli nova prijateljstva, naučili nešto novo i uz sve to se dobro zabavili. Stigli su doma umorni, ali zadovoljni.
Učiteljica Ivana Čizmar i učenici petoga razreda sudjelovali su u projektu Rođeni za čitanje koji potiče razvoj čitalačkih navika i ljubavi prema knjizi od najranije dobi. Projekt naglašava važnost čitanja djeci, ali i zajedničko druženje, priču i razgovor.
Učenici petoga razreda, u suradnji s učenicima četvrtoga razreda i njihovom učiteljicom Đurđicom Iletić, preuzeli su ulogu čitača te su mlađim učenicima čitali odabrane priče prilagođene njihovoj dobi. Petaši su se za čitanje pažljivo pripremili, vježbali izražajno čitanje i trudili se da priču učine zanimljivom i razumljivom.
Čitanje je proteklo u ugodnom i opuštenom ozračju, a mlađi učenici s velikim su zanimanjem slušali svoje starije prijatelje. Ovakav oblik suradnje pokazao se iznimno vrijednim jer su petaši razvijali osjećaj odgovornosti i samopouzdanja, dok su mlađi učenici dobili pozitivan poticaj za čitanje. Projekt Rođeni za čitanje još je jednom pokazao koliko je važno zajedničkim aktivnostima graditi kulturu čitanja i međusobnog uvažavanja među učenicima.
Učenici nisu mogli dočekati da nastava završi kako bi mu pokazali što su priredili samo za njega.
Razredna je nastava veselim programom s puno pjesme i stihova razveselila cijelu školu, a kad se sveti Nikola napokon pojavio na vratima, osmijeha je bilo kao u priči! Nikola je porazgovarao s učenicima, podijelio im poklone, i s obzirom na to da nije poveo svog prijatelja Krampusa i da nijedna šiba nije bila viđena među poklonima, vjerujemo da su svi naši učenici za pohvaliti.
Veliko hvala Općini Viškovci što nam je svetog Nikolu dovela u goste!
Učenici su petog i šestog razreda naše škole 27. studenog posjetili Muzej Đakovštine. U pratnji učitelja povijesti Davorina Ćutija i školske knjižničarke Ivančice Jakobović Špoljar, u sklopu terenske nastave iz povijesti i medijske kulture hrvatskog jezika, sudjelovali su u zanimljivoj aktivnosti koju je priredila kustosica J. Boras. Mali istraživači sudjelovali su u povijesnoj tražilici gdje su sami morali pronaći odgovore na pitanja o prapovijesti pretražujući izložbeni prostor muzeja. Arheološka pitalica zainteresirala je učenike te su rado sudjelovali u ovakvom načinu učenja i istraživanja. Svatko je želio pronaći što više točnih odgovora. Učenica s najbolje riješenom pitalicom dobila je nagradu.
Učenici su se osmog razreda u četvrtak, 20.studenog, u pratnji profesora povijesti D. Ćutija, uputili na terensku nastavu u Karlovac u sklopu provedbe projekta Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Poslušali su predavanje pod nazivom “Karlovac u Domovinskom ratu”.
Nakon predavanja obišli su Muzej Domovinskog rata Turanj, gdje su mogli vidjeti raznovrsne vojne predmete i vozila koja su svjedočila o ratnim vremenima. Posjetili su i Aquatiku – slatkovodni akvarij, gdje su otkrili bogatstvo riba koje nastanjuju hrvatske rijeke, jezera i močvare.
Izlet je protekao u veseloj i opuštenoj atmosferi. Učenici su se međusobno družili, stekli nova prijateljstva, naučili nešto novo i uz sve to se dobro zabavili.
Našu su školsku knjižnicu posjetili mali vrtićarci iz viškovačkog vrtića Milo dijete. Posjet knjižnici odabrali su u Mjesecu hrvatske knjige i to baš na Dan hrvatskih knjižnica, 11.studenog.
Nakon upoznavanja s prostorom knjižnice i razgovoru o knjigama, djeca su pažljivo poslušala priču o vuku koji je u potrazi za namirnicama za kolač obišao sve poznate likove iz bajki. Znatiželjno su pratili vuka i proširili priču svojim pitanjima i smijehom, podijelivši sa školskom knjižničarkom I.Jakobović Špoljar sva svoja znanja o bajkama i knjigama, o kolačima i pitama, o učenju i svijetu općenito. Škola i knjižničarka vesele se ponovnom i skorom ovako veselom druženju.